Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uzený kapr

18. 9. 2006

Ulovíme kapra……v rybníku nebo i v mrazáku (uzení přerazí různé vedlejší vlivy mražení). Kapra naporcujeme na podkovy. Naložíme do láku (návod na lák - viz. níže) a uložíme do chladna (ideální teplota +5oC)  asi na 10 hodin. Po vyndání z láku porce ryby opláchneme, pověsíme na háčky (háčky zasuneme za páteř – viz. obrázek) a necháme dobře (!) okapat.

Porce vkládáme do vyhřáté udírny. Optimální teplota pro uzení je asi 65-70oC. První půl hodinu uzení se topí jasným plamenem, aby se porce dokonale osušily. Současně je nutno často větrat udírnu od páry, aby porce masa nezměkly (neudusily se) a nepopadaly z háčků. Pak už udírnu zavřeme a udíme. Od uzení se nesmí odcházet, je třeba neustálá kontrola. Dřevo na uzení je vhodné bukové, olšové nebo švestkové. Dobré je používat směs tohoto dřeva. Dřevo musí být čisté, bez hlíny, slimáků a nahnilé kůry (kůru nejlépe úplně odstranit).

V dobře fungující udírně jsou porce kapra hotové cca za 2-3 hodiny. Uzené ryby mají mít krásnou, zlatočervenou barvu.

Důležité je dokonalé a rychlé zchlazení ryb po ukončení uzení. Maso se musí zbavit páry, vydýchat a důkladně vychladnout. Až poté je možno uklidit nebo převážet.

Uzená ryba není trvanlivá potravina! Při dobrém chlazení nebo v chladném ročním období je možno uzené ryby přechovávat maximálně týden, pak už ztrácejí na chuti i kvalitě.

 

Lák: na 10 kg ryb…..0,5 kg soli…..na 6 litrů vody

-         voda (postačí nezávadná pitná voda, nemusí být převařená)

-         sůl

-         česnek (rozetřený nebo nastrouhaný)

Obrazek

Obrazek

......a jako bonus: uzený pstruh

Obrazek

Obrazek